Úvod Příběhy čtenářů

Příběhy čtenářů

Příběhy našich čtenářů. Chcete přidat svůj příběh nebo dotaz? Napište nám! Více naleznete v sekci Kontakt

DOTAZ

Martina, 31 let

Od dětství trpím na bolesti hlavy, hlavně po ránu. Když se probudím, cítím tupou bolest hlavy, někdy mám závratě a ztuhlá ramena. Často musím užívat analgetika, někdy mě však ani nezabírají. Svěřila jsem se obvodní lékařce a ta mi sdělila, že půjde pravděpodobně o Migrénu. Pro jistotu mě odeslala k odbornému vyšetření na neurologii. Tam jsem absolvovala různá vyšetření, např. očního pozadí, EEG, rentgen hlavy a krční páteře. Vše se zdálo být v normě, jen na rentgenu se ukázala blokáda krční páteře. Neurolog mi řekl, že bolesti hlavy jsou způsobeny právě krční páteří. Blokády mohou nastat nesprávným držením těla, přílišným vytahovaním hlavy dopředu (tzv. učitelským krkem). Samozřejmě i špatná poloha těla při spánku tomu napomáhá. Dostala jsem léky (opět převážně analgetika), chodila jsem na rehabilitace, nicméně bolesti hlavy se stále vracejí. Může mi někdo poradit?


ODPOVĚD

Dobrý den. Bolesti hlavy způsobené krční páteří jsou jedny z nejčastějších. Jde skutečně o dlouholetý špatný návyk držení těla, kdy se ramena i hlava chýlí víc dopředu. Léčba je složitá, protože zvyk je železná košile a málokdo je schopen najednou držet tělo a hlavu zpříma. Často tomu i neblaze napomáhá práce, např. u počítače. Je nutné zapojit pevnou vůli a trpělivost, změnit životní styl. Každodenně zařadit pár cviků na procvičení hybnosti krční páteře, při ztuhlosti nahřívat ramena a páteř horkou sprchou, naučit se sedět i chodit zpříma. Před usnutím zkontrolovat, zda je polštář pouze pod hlavou tak, aby udržel hlavu v ose. Zároveň srovnat a uvolnit záda i ramena, stahovat je spíš dozadu a dolů. Nikdy by se nemělo usínat s vytaženými rameny, okolní svaly se pak dostanou do spasmu (křeče) a to může způsobit blokádu krční páteře, která se ráno projeví ztuhlostí a silnou bolestí hlavy. 

K nácviku rovného držení těla lze zakoupit různé ortopedické pomůcky, které páteř fixují. Důležité je však udržovat svaly, které drží páteř v dobré kondici a délce. To je možné jen pravidelným a cíleným cvičením. Podpůrnou léčbou mohou být i různé doplňky stravy, které dodávají potřebné minerály a uvolňují ztuhlé svalstvo. Cesta od bolesti je dlouhá a trnitá, je však lepší než trpět a polykat prášky.

Přečtěte si také Cviky na krční páteř a Doporučení.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Krční-páteř.cz
Kontakty