Úvod Cviky

Cviky na krční páteř

Jaké je řešení již vzniklých problémů s krční páteří?

Nejčastějším, leč nesprávným řešením je u většiny lidí polykání prášků od bolesti. Nechci tvrdit, že by lidé měli trpět. Bolest je však varovným signálem, že je něco špatně. Prášek si jistě mohou vzít, ale ten bolest jen na nějaký krátký čas utlumí. Řešením je odstranění nebo alespoň minimalizování příčin. 

Pokud je bolest intenzivní a náhlá, určitě je vhodné navštívit odborného lékaře. Pokud však sami tušíme, že je z nesprávného životního či pracovního návyku, měli bychom se nad sebou zamyslet a říct si, zda nám to za tu bolest stojí a co bychom mohli udělat pro to, abychom se cítili lépe. Mnozí z nás absolvovali rehabilitace a tudíž vědí, že cvičením, nahříváním a prokrvováním určitých svalů, dojde k úlevě. Je několik způsobů, jak toho docílit.

Nahřívání

Nejjednodušším způsobem prohřátí svalů kolem krční páteře a ramen je horká voda. Buď si dáme sprchu, která má zároveň i masážní účinky, nebo si dáme relaxační koupel. Pro okamžitou úlevu můžeme zvolit i termofór či nahřátý ručník. Lidé, kteří snáší saunu, mají o jeden prostředek k zahřívání navíc. Nejpřirozenějším a účinným prostředkem je v letním čase vyhřívání na slunci.

Prokrvování

Vše, co je správně prokrvováno, je zdravé. Masáž zad pomáhá prokrvovat určité svaly a odvádět z nich škodlivé látky. Masáž si můžeme dopřát různým způsobem, buď přímo u fyzioterapeuta, který je k tomu odborně školený, nebo nás může namasírovat někdo z rodiny, případně se namasírujeme sami. Stačí rukou hníst svaly ramen a okolí krční páteře. Můžeme použít i masážní emulze či gely. Na trhu je k dostání i spousta speciálních přístrojů, které jsou často kombinací nahřívání a prokrvování, masírují tedy svaly, a to i konkrétně kolem krční páteře.

Cvičení na krční páteř

Nejkomplexnější prevenci problémů s krční páteří představuje cvičení. Při provádění speciálních cviků na uvolnění krční páteře, se svaly v okolí páteře prohřívají i prokrvují. Zároveň určité svaly můžeme posílit a protáhnout. Nutno podotknout, že při akutním problému je lépe s cvičením počkat, abychom si ještě více neublížili.

Zastávám názor, že cvičení jako takové je životní nutností, a to nejen vzhledem ke krční páteři. Na člověka je v dnešní době kladen velký nápor a chceme li obstát, musíme udělat vše, aby naše tělo i duše bylo zdravé a funkční. Pravidelné cvičení je jednou z nejlepších forem, jak toho dosáhnout.

Nejúčinnější jsou většinou ty nejjednodušší cviky. Můžeme cvičit ve stoje, v sedě i v leže. Uvedu pár cviků ve stoji. Důležité je správně dýchat, cviky provádět pomalu (nikoli švihem) a uvědomovat si, co vlastně zrovna procvičujeme, které svaly pracují apod. Říká se tomu řízený pohyb a můžeme se s ním setkat v mnoha cvičebních systémech, např. v józe astrečinku.

  • Stoj téměř spatný (na šíři chodidla), poněkud předsuneme pánev, abychom srovnali bederní lordózu, kolena mohou být mírně pokrčená. Srovnáme záda, ramena jemně tlačíme vzad a dolů. Hlava je v prodloužení páteře, pohled upřený dopředu.
  • Nadechneme se a s výdechem předkloníme pouze hlavu, jako bychom ji chtěli vytáhnout z páteře. Bradu mírně přitlačíme do krční jamky. S nádechem hlavu pomalu zvedneme zpět. Nezakláníme. Cvik opakujeme 10x.
  • Ze základního postoje (občas si jej srovnáme), budeme s výdechem hlavu uklánět střídavě na jednu i druhou stranu. Snažíme se opět o co největší pohybový rozsah, asi na hranici bolestivosti. Ramena musí zůstat statická! V žádném případě je nezvedáme. Opakujeme rovněž 10x, a to na obě strany.
  • Dalším cvikem je otáčení hlavy na strany - v ose páteře. Vypadá to, jako bychom se chtěli podívat přes rameno. Ramena jsou opět fixovaná, pohyb vychází z krční páteře. Volně dýcháme.
  • Teď už bychom měli mít krční páteř poněkud uvolněnou. Začneme tedy jako u prvního cviku. S výdechem hlavu předkloníme a bradu přitiskneme k tělu. S nádechem ji vytočíme vlevo, s výdechem opět skloníme dolů, s nádechem vpravo a zase dolů. Opisujeme tak bradou pomyslné půlkruhy. Můžeme jich udělat opět deset.
  • Stejný cvik provádíme v záklonu s tím, že dýchání je opačné. Do záklonu jdeme s nádechem a pak dýcháme zvolna v rytmu. Týl hlavy jakoby valíme po zadní části zad a ramen, samozřejmě jak nám to jen jde. Hlídáme si ramena.
  • Dva poslední cviky spojíme a hlavou opisujeme co největší kruhy, dýcháme pravidelně a zvolna, pohyb musí být pomalý. 5x opakujeme v obou směrech. Tedy nejprve vlevo a pak vpravo.
  • Můžeme ještě přidat cvik, kdy ze základního postoje vytahujeme hlavu (bradu) co nejvíc dopředu, takzvaný husí krk. S nádechem ji vracíme do původní polohy. Stimulujeme tak kromě páteře a příslušných svalů i štítnou žlázu.

Pokud se nám při cvičení točí hlava a máme sklon k závrati, trochu se roznožíme a necháme otevřené oči. Cviky provádíme v takovém rozsahu a počtu opakování, abychom nikdy nepřekročili hranici bolestivosti. Při pravidelném cvičení nám to půjde den ode dne lépe. Ke cvikům na krční páteř je dobré přidat i cviky na uvolnění ramen, protože ta jsou většinou ztuhlá. Nebudu je zde podrobně popisovat, je to různé kroužení ramen vpřed i vzad, zvedání nahoru a dolů apod.

Cvičení na krční páteř můžeme provádět několikrát denně a v podstatě kdekoliv. V práci, u počítače u televize, na zastávce i v autobuse. Prostě vždy, když budeme cítit napětí v oblasti krční páteře a ramen.

Vhodné jsou o cvičení jako Zumba, které posílí celkově svalstvo celého těla a zajistí relaxaci namáhaných částí.

Nesmíme zapomínat ani na sex a masturbaci. Uvolňuje přirozeně energii a zanedbání této oblasti se projevuje i na bolestech krční páteře. Příjemná partnerská erotická masáž jistě ocení Váš krk i Váš miláček. Použijte třeba vonné masážní oleje s vůněmi růží či exotickýho ovoce.

Relaxace

Relaxace je velmi účinný prostředek ke zmírnění obtíží s krční páteří. Můžeme relaxovat ve vaně s teplou vodou, kde si páteř i svaly nejen nahřejeme, ale i uvolníme. Relaxovat se dá i ve vzpřímeném sedu či lehu, kdy mentálně uvolňujeme svaly kolem páteře.

Důležitý je i zdravý spánek, kdy se ráno probouzíme svěží a bez bolesti. K tomu je potřebné si pořídit nejen vhodnou matraci a polštář, ale i správným způsobem usínat. Místnost má být vyvětraná, nepřetopená. Před spaním se uvolníme, ramena stáhneme dolů, čelist má být také uvolněná, abychom nikde necítili žádné napětí. Asi nejvhodnější polohou je spánek na boku, kdy polštář udržuje hlavu v prodloužení páteře. Je dobré mentálně vyčistit i hlavu od stresů a negativních myšlenek.

Navštivte naší poradnu nebo se podívejte na videa popisující hlavní příčiny vzniku bolesti zad a krční páteře.

 


Diskuse (1 komentář)

Maruš, (11. 07. 2017 17:03) Reagovat
Já za sebe mohu doporučit sportovní nebo spíš zdravotní cvičení čchi kung,které cvičím v Ostravě-Svinov. Trenér výuku zaměřuje na bedra a krční páteř,která mě bolela a nepomohla mi ani rehabilitace.Po prvních 2 lekcích jsem cítila obrovskou úlevu od bolesti. Nemám zkušenosti se zumbou,jak píše autor článku,ale masáž je také příjemná,jen mi bolesti neodstranila,pomohla mi jen na chvilku. S čchi kung cvičením mám bolesti pryč.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Krční-páteř.cz
Kontakty